0

Psychiczne korzyści z aquafitness

  • 26 października, 2022

Jeśli jesteś pływakiem, prawdopodobnie słyszałeś o psychicznych korzyściach płynących z aqua fitnessu. Jeśli jednak nigdy nie próbowałeś, brakuje ci całego szeregu potencjalnych korzyści zdrowotnych, w tym zmniejszonego bólu stawów i niepokoju, poprawy snu i lepszego nastroju. I, oczywiście, istnieje również wiele sposobów, aby cieszyć się korzyściami zdrowotnymi płynącymi z pływania, nawet jeśli nie możesz dostać się do basenu.

Zmniejsza wpływ na stawy

Ćwiczenia w wodzie to świetny sposób na zmniejszenie wpływu na stawy, szczególnie dla osób starszych i cierpiących na artretyzm. Oprócz wzmocnienia mięśni i poprawy elastyczności, woda może również zmniejszyć nacisk na stawy, co może pomóc w złagodzeniu bólu. Treningi grupowe w basenie są mało inwazyjne i mogą zapewnić wiele korzyści dla wszystkich grup wiekowych i poziomów sprawności.

Kilka badań sugeruje, że ćwiczenia w wodzie mogą być skuteczne w zmniejszaniu bólu i pomaganiu osobom z chorobą zwyrodnieniową stawów w utrzymaniu aktywnego stylu życia. W niedawnym przeglądzie badacze ocenili skuteczność ćwiczeń wodnych u pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawów kolanowych i biodrowych. Stwierdzili, że ćwiczenia w wodzie zmniejszały ból, redukowały dysfunkcję stawów i poprawiały jakość życia. W porównaniu z ćwiczeniami na lądzie, ćwiczenia w wodzie były lepsze pod względem zmniejszenia bólu. Jednak przyszłe badania będą wymagały bardziej kompleksowych projektów, aby określić ogólną skuteczność ćwiczeń wodnych.

Badacze wykorzystali przegląd systematyczny i metaanalizę do oceny wpływu ćwiczeń wodnych na pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawów. Zidentyfikowali 20 randomizowanych, kontrolowanych badań, w których mierzono ból, dysfunkcję stawów i jakość życia. Przeprowadzili również metaanalizę jakościową 12 badań RCT. Do pomiaru bólu użyto różnych skal, w tym wizualnych skal analogowych, kwestionariuszy samoopisowych oraz Western Ontario and McMaster Universities OA Index. W badaniu stwierdzono, że ćwiczenia w wodzie znacząco zmniejszyły ból u pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawu biodrowego lub kolanowego.

Chociaż stwierdzono, że ćwiczenia wodne zmniejszają ból oraz poprawiają siłę i funkcję mięśni u pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawów, liczba badań, w których mierzono jakość życia, była niewielka. Mogło to ograniczyć ważność wyników badań. Autorzy uważają, że przyszłe badania będą obejmować bardziej kompleksowe badania z większą liczbą uczestników.

Pomimo braku jednoznacznej odpowiedzi na temat optymalnego czasu trwania ćwiczeń w wodzie, stwierdzono, że programy zmniejszają ból i podnoszą jakość życia. Badania przeprowadzono w basenach, gdzie przeszkoleni eksperci zarządzali sesjami trwającymi 50-60 minut. Programy obejmowały ćwiczenia sercowo-naczyniowe i trening siłowy, które były prowadzone równolegle.

Ponieważ wiadomo, że woda nie wpływa na organy wewnętrzne, jest uważana za bezpieczną i może być opcją dla osób z problemami stawów. Ale ważne jest, aby pamiętać, że jeśli zdecydujesz się na udział w treningach wodnych, ważne jest, aby wybrać obiekt do ćwiczeń, który może pomieścić twoje potrzeby.

Poprawia nastrój

Godzina spędzona na zajęciach aquafit jest świetnym sposobem na pozbycie się pary. Trochę ćwiczeń jest dobre dla ciała, umysłu i duszy. A jeśli jesteś w mieście na weekend, dlaczego nie popływać? Będziesz czerpać korzyści długo po tym, jak drzwi siłowni zostaną zamknięte. Dodatkowo, pływanie to świetny trening cardio dla Twoich nóg, jak i umysłu.

Oprócz tego, że zajęcia z aquafitu to mnóstwo zabawy i gier, to jest to sprawdzony sposób na poprawę zdrowia psychicznego. Badania wykazały, że uczestnicy, którzy angażują się w ćwiczenia wodne, mają mniejszą depresję niż ich odpowiednicy. Są również lepsze w radzeniu sobie ze stresem i innymi formami niepokoju. W rzeczywistości badania wykazały, że nie jest trudno odwrócić szkody wyrządzone w mózgu przez przewlekły stres. W skrócie, najlepszą częścią chodzenia na zajęcia aquafit jest to, że masz do towarzystwa ludzi, którzy nie boją się rozśmieszyć. Dobry instruktor będzie miał cię śmieje się głośno do końca sesji. Jest to rodzaj rzeczy, które nie zawsze można znaleźć w biurze.

Pytanie brzmi: jak najlepiej wykorzystać uspokajające właściwości wody? Poza tym, że jest to świetna aktywność aerobowa, wykazano, że stymuluje wzrost utraconych neuronów, z których najlepsze można znaleźć w mózgu.

Zapobiega atakom paniki

Ćwiczenia są świetnym sposobem na poprawę ogólnego stanu zdrowia, ale mogą nie być najlepszą opcją, jeśli chodzi o zapobieganie atakom paniki. Chociaż jest to możliwe, aby wypracować swój sposób na wyjście z ataku paniki, ważne jest, aby pamiętać, że należy zachować ostrożność co do rodzaju treningu, który wybierzesz.

Jedną z najczęstszych przyczyn ataków paniki są nadgorliwe ćwiczenia. Podczas gdy regularny reżim aktywności aerobowej może zrobić wiele dla twojego serca, może również spowodować, że twoje ciało uwolni więcej kwasu mlekowego. Jest to związek, który może mieć poważne negatywne skutki dla ludzkiego mózgu. Poza wywołaniem ataku paniki, nadmierna ilość kwasu mlekowego w organizmie może prowadzić do innych komplikacji zdrowotnych, takich jak bóle głowy i bóle brzucha.

Dobrze opracowany program ćwiczeń powinien być zrównoważony z odpowiednimi okresami odpoczynku i regeneracji oraz właściwymi mechanizmami radzenia sobie, które zapewnią, że nie wpadniesz w atak paniki. Jeśli czujesz się źle, powinieneś rozważyć dotarcie do specjalisty od zdrowia psychicznego lub lokalnego szpitala psychiatrycznego.

Możesz pomyśleć, że wejście do basenu będzie najlepszym rozwiązaniem, ale musisz się upewnić, że nie jest zbyt gorąco, zanim się zanurzysz. Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli masz skłonność do ataków paniki. Jeśli masz problemy z zachowaniem zimnej krwi, spróbuj pływać na płytkim końcu. Użycie ręcznika lub ściereczki do przykrycia się pomoże Ci poczuć się nieco chłodniej.

Jak w przypadku każdego rodzaju ćwiczeń, będziesz chciał sprawdzić temperaturę wody przed wejściem. Gdy już będziesz w środku, poświęć kilka minut na relaks. Możesz również rozważyć powolne ćwiczenie podnoszenia ciężarów, takie jak joga lub pilates. W przeciwieństwie do pływania, podnoszenie ciężarów nie podnosi tętna, ale jest skutecznym sposobem na zwiększenie siły i elastyczności.

Najważniejszą częścią każdej rutyny fitness jest czerpanie z niej przyjemności. Oprócz fizycznych korzyści z ćwiczeń, może to zmniejszyć poziom stresu i poprawić nastrój. Więc jeśli doświadczasz ataku paniki, upewnij się, że masz kilka przerw i nie zapomnij o nawodnieniu.

Poprawia sen

Aquafitness to jedna z form ćwiczeń, która może pomóc w poprawieniu snu. Badania wykazały, że aktywność fizyczna ma wpływ na sen, zarówno jeśli chodzi o to, jak dobrze dana osoba się wysypia, jak i jak dobrze czuje się następnego dnia. Ważne jest również, aby zauważyć, że ćwiczenia mogą być korzystne dla dzieci z ADHD, które mogą utrudniać sen. Istnieje wiele korzyści psychicznych z ćwiczeń, takich jak poprawa nastroju i zmniejszenie stresu. Może również poprawić samoocenę i zmniejszyć niepokój. Istnieje również wiele fizycznych korzyści z aquafitness, w tym fakt, że jest to niski wpływ na stawy. Wiele badań wykazało również, że ćwiczenia mogą być skutecznym narzędziem do hamowania zachowań u dzieci z ADHD.

Wykorzystując noszony monitor aktywności, badacze z Brandeis University byli w stanie wykryć korelację pomiędzy aktywnością a wydajnością snu. Grupa 30 osób z przewlekłym bólem MSK została zrekrutowana poprzez dobór próby i otrzymała noszony na nadgarstku akcelerometr ActiGraph GT3X, który mierzył ich ból, jakość snu, stres i efektywność snu. Następnie podzielono ich na dwie grupy: grupę kontrolną i grupę interwencyjną.

Podobne tematy